30 Mayıs 2016 Pazartesi

Kaplan International Edinburgh Öğrencisi Olmak!

Merhabalar,
Yazı yazmak için ancak fırsat buldum. Geleli 1 ayı geçecek nerdeyse. Çok güzel hatıralarımın olduğu Edinburgh'a dair sizlere ayrıca yazılar paylaşacağım. Öncesinde Kaplan International Edinburgh hakkında bilgi vermek istiyorum.


Yurt Dışı Dil Okulu arayışında, araştırma yapanlarınız için güzel tavsiyelerim olacak bu yazıda..
Okul hakkında bilgi için Kaplan International Edinburgh Türkçe sayfasına bakabilirsiniz. http://www.kaplaninternational.com/tr/ingiltere/edinburgh

İstanbul Şişli Amerikan Kültür Derneği'nde yaklaşık 1 - 1,5 sene sıfırdan başlayıp Upper Intermediate'a kadar eğitim aldım. Düz lise mezunuydum. Üniversitede hazırlık okumadım, seviye sınavını geçmiştim. Yurt dışında dil eğitimi almak benim hep hayalimdi. Sonra bu hayalimi gerçekleştirmek için çeşitli danışmanlık firmalarına görüşmelere gittim. En son Hürriyet'in bağlı bulunduğu İstanbul Şişli'deki Hit Danışmanlık firmasıyla görüştüm. Bana son derece samimi, açık oldular. Çok ilgilendiler her süreçte. Buradan da teşekkür ediyorum kendilerine. Canan Hanım ve Dilek Hanım'a :) Bilgi almak isterseniz: www.hit.com.tr/

Öncelikle gidebileceğim süre ekonomik durumlara bağlıydı İngiltere tercihim açısından Pound bildiğiniz üzere 4.5 kata yakın bir ücrete denk geliyor. Gerçi Amerika'ya da gitseniz bu oranla bazı açılardan aynı gibi.

3 Ay yani 12 Haftalık bir süre belirledim. Amacım iyi bir Orta ile gelmekti. Bu amacımı başardım. Pratik yapma şansım oldu. Her şeyden önce bir yabancı dilin öğrenilmesi için gerçekten o dilin olduğu ülkede yaşamak ve yaşam tarzını, kültürünü bilmeniz gerekiyor. Yeme-içme alışkanlıklarından, çalışma şartlarına, hava durumuna kadar her şey o dili ilgilendiriyor ve o dile yansıyor.

İngiltere tercihimden sonra daha sonra gideceğim şehirleri araştırdım. Edinburgh'a karar verdim. Edinburgh İskoçya'ya bağlı tarihi dokusuyla ünlü Brave Heart'ın şehri başkentiydi.


Edinburgh, Princess Street, New Town
Edinburgh, Old Town


Daha sonra Edinburgh'a seçimimden sonra Edinburgh'adaki okulları araştırdım. Ufak bir şehir olduğu için çok fazla seçenek yoktu. En iyi bilinen ve en kaliteli eğitim veren dil okullarından Kaplan International Edinburgh'ayı seçtim.

Kaplan International Edinburgh Mezuniyeti :)

Dil okulu seçiminiz gerçekten önemli. Daha sonra dil okulunun bulunduğu şehir geliyor önem sırası açısından. Kaplan International bilinen bir okul. Detaylı bilgi için:www.kaplaninternational.com/
Facebook sayfasına da bakabilirsiniz. Kaplan International Edinburgh Facebook

Ben 12 haftalık süre az olduğunu düşündüğüm için Intensive yani Yoğun Eğitim Programını seçtim.
Genel İngilizce seçen öğrencilere göre daha fazla ders saatim vardı. Aklıma gelmişken söyleyeyim.
Gideceğiz zamanlama çok önemli, yani zamanlama aralığı özellikle. Ben ilk başta Kasım ayında gitmeyi düşünüyordum fakat onların tatil zamanları vardı uzun süren. Christmas, New Year, Box Day.. vs. Gideceğiniz ülkenin public holiday zamanlarına dikkat edin.

Kaplan International Edinburgh Hakkında:

Kaplan International Edinburgh Öğrencisi olmak gayet keyifli, kaliteli bir deneyimdi. Her milletten öğrencinin, her yaştan öğrencinin bulunduğu bir okuldu. Eğitmenler çoğunluğu İskoç, İngiliz'di, sadece bir iki tane yerli olmayan hoca vardı onlar da gayet iyiydi. Sınıflar biraz kalabalıktı. Fakat sürekli bir sirkülasyon halindeydi. Gelen öğrencilerin çoğu kısa dönem için gelenlerdi. Örneğin 1 aylığına 2 haftalığına gelen öğrenciler vardı. Sınıftaki öğrenci sayısı sürekli değişiyordu. Kış dönemi daha az olduğuna eminim öğrenci sayısı. Genellikle ortalama sınıflarda öğrenci sayısı 10 - 15 arası değişiyordu. Bazen 6-8 kişiye de inebiliyordu. Sabah sınıfları ve öğleden sonra sınıfları vardı.

Bence tercih yapma şansınız varsa kesinlikle sabah sınıfını tercih edin. Çünkü mesela benim gittiğim dönemde hava öğlen 15'ten sonra kararıyordu. Zaten marketler, mağazalar akşam 18'den sonra kapanıyor, hayat bitiyor gibi bir şeydi. O yüzden zamanınız kalmıyordu. Hee ben uyanamam sürekli pub'a giderim diyorsanız öğleden sonra sınıflarını seçebilirsiniz. Ayrıca okulda sonradan sabah ya da öğleden sonra sınıflarını isterseniz değiştirebiliyorsunuz.

Okulun ilk günü size bir tanıtım yapılıyor. Seviye sınavına giriyorsunuz. Sınav her aşamadan olan bir sınav. Writing, Listening, Speaking tüm süreçler var. Ona göre bir puan belirleniyor, sınıflarınız belli oluyor. Türkiye'deki gibi düşünmeyin seviyeleri. Intermediate 3'e ayrılıyor: Low Intermediate, Intermediate, High Intermediate. Sonrası zaten Advanced. IELTS sınıfları ayrı oluyor genelde Intermedite, Advanced ayrı sınıf açılıyor diye biliyorum. IELTS Hedefiniz varsa, okulun hemen karşısında IELTS Exam Center var. Sanırım 150 ya da 200 Sterlindi sınav ücreti. Okulda ücretsiz her hafta denemeler oluyor. Adınızı yazdırıp önceden girebiliyorsunuz.
Ayrıca seviye için 5. haftada yapılan Progress Sınavına giriyorsunuz, genellikle ilk 5. hafta sonunda sınava girseniz de geçirmezler :) 10 Hafta gerekiyor bir level atlayabilmeniz için. Sürenizi hedeflediğiniz levela göre ayarlayabilirsiniz. Örneğin Intermediate'e geçmek için %75 başarı sınırı var. Intermediate'den High Intermediate'e geçmek için %85 başarı sınırı var.Yani anlayacağınız iş Türkiye'deki gibi değil zor geçiriyorlar. Bu aslında iyi bir şey. Bizimkiler kur sata dursun:)
İlk gün öğleden hatırladığım kadarıyla şehir merkezi gezdiriliyor, bilgiler veriliyor.
Ayrıca Kaplan International öğrencilerinin bir diğer olanağı K+ denilen online sistemden ders çalışabiliyor test çözebiliyorsunuz. Student Room'da görevli hocalardan yardım alabiliyorsunuz ders haricinde. İstediğiniz kitapları alabilirsiniz, kütüphanesi mevcut. Bilgisayar ve internet erişimi de var.

Ders Saatleri:
Sabah öğrencisi iseniz;
Dersler 08:30'da başlıyor. 11:30'a kadar sürüyor. Öğle arasından sonra Intensive öğrencisi iseniz saat 13:10'da Intensive dersi var.  Saat 14:30'a kadar sürüyor. Ardından isterseniz English Club dersi olan her hafta değişen konularıyla club dersine de ücretsiz her öğrenci yararlanabiliyor. English Club dersi de sabahçı iseniz 14:45'de başlıyor 15:45'de bitiyor.

Öğlen öğrencisi iseniz;
Dersler sabah English Club dersi var. 10:30'da ona katılabilirsiniz. Öğle arasından sonra Intensive öğrencisi iseniz 13:10'da Intensive dersine girip saat 14:30'da ana dersinize girebilirsiniz. Akşam saat 18:00'e kadar süren bir ders bekler sizi.

Kaplan International Edinburgh Aylık Club Dersleri 
(kötü çekimim için kusura bakmayın:)

Sosyal Aktiviteler:


Örnek Kaplan International Edinburgh Sosyal Program

Ders saatlerini bilgi verdikten sonra gelelim sosyal aktivitelere. Her hafta belirlenen özel bir sosyal program var. Sosyal programı yöneten çalışanlar var. Ayrıca öğretmenler de ilgileniyor. Benim dönemimde inanılmaz tatlı, eğlenceli güzel programlar hazırlayan Eva Garcia vardı.
Sosyal program Facebook sayfasından da paylaşılıyor takip edebilirsiniz. Her zaman sabit şeyler var. Pazartesileri genelde yeni öğrenciler gelir. Ücretsiz olarak sosyal programcı tarafından bazı ünlü yerler gezdirilir. Bazı etkinlikler ücretlidir. Örneğin her salı Irish pub'da İskoç Dansı gecesi vardır. 5 Pound'dur. 5 Pound'a bir içki de dahildir. Eğlenceli bir vakit geçirir o hızlı İskoç dansını öğrenirsiniz.
Her hafta genelde Karaoke Night vardır. Ben hiç gitmedim. O da 5 pound civarıydı. Arada bir Traditional Food Night yapılıyor, arada sinema gecesi. Her hafta Perşembe günleri Finnegans Gecesi!
Mutlaka katılın. Finnegans Wake adında Victoria Street'de bir Irish Pub. Ayrıntılı bilgi: www.finnegans-wake.co.uk/ Okulun anlaşmalı Pub'ıdır. İçkiler indirimlidir. Ayrıca her Finnegans gecesinde okuldan öğretmenler ve sosyal programdan kişiler bulunur. Genelle Canal Point denilen okulun yurt mutfağında öğrenciler toplanır geç bir saatte yürüyerek toplu halde Finnegans'a gidilir.

Hafta sonu programlarında tavsiye ettikleri gezilecek yerlere yer verilir takvimde.

Okulun resepsiyonunda size her konuda yardımcı olacak yöneticiler vardır. Eskiden Ezgi adında bir Türk Öğrenci servisinde çalışıyordu. Şuanda çalışmamaktadır.

Yeme-İçme:

Yiyecek -İçecek konusuna gelirsek. Okulun belli saatlerde açık olan bir kantin gibi ufak yeri var. Kahve, çay, bisküvi, hazır yemek vb. şeyleri bulabilirsiniz. Örnek verirsek çay ya da kahve 1 Pound.

Öğle zamanı özellikle yakın yerlerde Mc Donalds, Subway vb. bilindik yerler var. Fakat tavsiye edebileceğim yerler Rose Street'te Dough Pizza (nefis pizzaları var. Öğle zamanı indirimli), Rose Street'de take away Miros Cantina Mexicana adında bir Meksikalı'ların yemekleri var, Queensferry Streeet'de Wanna Burger var, hem uygun hem de lezzetli, George Street de The Standing Order adında bir yarı restaurant yarı pub var. Her gün bir lunch menüleri oluyor indirimli onları takip edebilirsiniz. Akşam yemekleri için Cosmo Restaurant var buffet meal, Lothian Road'da nefis hamburgerleri olan Bread Meats Bread var. Ayrıca okulun karşısında Pakistanlı abinin marketi var orada sandviç, wrap, tost tarzı şeyler bulabilirsiniz. Hemen okulun köşesindeki Crolla's diye sandviç, tost, panini gibi yiyecekler, ve sıcak - soğuk içecekler alabileceğiniz bir aile yeri var. Rose Street'de Dirty Dick's adında bir barın öğlen bir şeyler yiyebileceğiniz bir yer. Ekonomik olmasını isterseniz, Sainsbury's, Tesco'dan hazır yiyecekler alıp okuldaki mikrodalgada ısıtıp yiyebilirsiniz.

Ulaşım:

Okulunuz ile konaklama yaptığınız yer uzaksa yürünemeyecek mesafedeyse otobüsler için aylık, haftalık akbil gibi kaldığınız süreye göre kart alabilirsiniz. 2-3 tane otobüs firması var. En çok kullanılan Lothian otobüsleri. Ridacard, aylık 54 Pound sınırsız. Gece de  gece otobüslerine ücretsiz binebiliyorsunuz.İlk başta 57 Pound veriyorsunuz. Birer fotoğrafınız çekiliyor, bir form dolduruyorsunuz. Hemen Waverley Tren İstasyonu'nun orda bir yer var, onun dışında Princess Street ile George Street arasında okula yakın bir yerde daha şubeleri var. Normaldeki ulaşım bilgileri vereyim.
Day Ticket: 4 Pound
Günlük istediğiniz kadar kullanabiliyorsunuz. Biletinizi sadece şoföre göstermeniz yeterlidir. Ayrıca uyarıyorum. Otobüs bileti için şoföre mutlaka bozuk para vermeniz gerekiyor. Bozdurma imkanınız yoktur.
Single Ticket : 1.60 Pound  bu sadece tek binişlik bilet.
Ayrıntılı bilgi için: lothianbuses.com/

Ayrıca taksilere gelirsek, Google'dan mesafeyi ayarlayabilir az çok ücreti kestirebilirsiniz.
Über çok yaygın kullanılıyor. Bilginiz olsun.

Konaklama:

Konaklama kısmına gelirsek, seçenekleriniz Aile yanı, okulun yurdu ya da başka öğrenci yurdu ve paylaşımlı odalar. Festival zamanı yani Ağustos ayında inanılmaz pahalı oluyormuş ve çok kalabalık oluyormuş.

Aile yanı için okulla görüşebilir sizlere okula yakın yerlerde bulunan size uygun bir aileye verilebilirsiniz. Aileler genelde kahvaltı ya da akşam yemeği veriyorlar ücretsiz. Sizin yeme-içme alışkanlıklarınıza da bağlı bu. Bizim Türkler genelde sevmiyorlar, beğenmiyorlardı yemekleri. Bir de tabi domuz eti tercihiniz ile ilgili olarak.  Ailenizi beğenmezseniz okulla görüşürüp değiştirebilirsiniz. Kaldığınız süreyle çok ilgili ve kendi yaşam tarzınız ile. Fiyat olarak arkadaşlarımdan çok iyi hatırlamıyorum. Ama okulun vermiş olduğu 2016 fiyat listesinden söylüyorum.

Homestay : Haftada 14 öğün yemek içeren, tek odada 170 pound haftalığı. Twin için: 140 Pound.
Minimum 16 yaş kabul ediyorlar.

Homestay + eğer özel bir banyo isterseniz: 220 Pound
(Fakat önceden kontrol etmeniz gerekiyor müsaitliği)

Canal Point Residence: Burası okulun öğrenci yurdu. Yeri okula yürüyerek 15-20 dk mesafede. Otobüse binseniz de en fazla Lothian Road'a kadar gelirsiniz. Yürümek daha mantıklı. Hava durumuna göre topluca taksiye de binebilirsiniz.
Minimum 18 yaş kabul ediliyor.  Genelde üniversite öğrencileri kalıyor. Bizzat okuldaki arkadaşlarımla sohbet için gittiğimde yurdu görme fırsatım oldu. Son derece güvenli bir yer. Merkeze yakın. Etrafta Türk restaurantı bile var. Yakınında market var. Ortak bir mutfağı bulunuyor genelde her flat ayrılıyor. Sanırım 4-5 kişi bir mutfağı kullanıyor. Bayağı büyük mutfağı. 2 dolap 2 ocak var. Televizyon bulunuyor.  Odalar o kadar büyük değil ama bence yeterli. İçerisinde banyonuz var. Sigara içmek için ortak alan var. Sanırım haftada bir temizlikçiler geliyor.  Wi-Fi var.
Herkesin kapısı kilitli, girebilmek için şifreli kapılar.
Türk arkadaşın dediğine göre haftalığı 260 Pound diye hatırlıyorum ben. Aile yanına göre çok daha rahat ve sosyalleşme, pratik yapma şansınız daha yüksek. Fakat dezavantajları da var. Gürültü, mutfaktaki kirlilik, dağınıklık, yemek kokuları vb. gibi.

Ücret:

En önemli konu diye düşünüyorum :)
Elimde okuldan aldığım Kaplan International'ın tüm okullarının bulunduğu bir liste var. Edinburgh hakkında bilgi verirsem sizlere:
2016 fiyatları bunlar.
Course / GBP/week
Vacation English :
2-4 Hafta için: 225 Pound
5-10 Hafta için: 215 Pound
11-16 Hafta için: 205 Pound
17+ Hafta için: 195 Pound

General English:
2-4 Hafta için: 255 Pound
5-10 Hafta için: 245 Pound
11-16 Hafta için: 235 Pound
17+ Hafta için: 225 Pound

Intensive English:
English for Business:
2-4 Hafta için: 280 Pound
5-10 Hafta için: 270 Pound
11-16 Hafta için: 235 Pound
17+ Hafta için: 245 Pound

IELTS Preparation (Supplementary/Intensive) :
2-4 Hafta için: 280 Pound
5-10 Hafta için: 270 Pound
11-16 Hafta için: 255 Pound
17+ Hafta için: 245 Pound

Cambridge Exam Preparation:(FCE, CAE):
2-4 Hafta için: 280 Pound
5-10 Hafta için: 270 Pound

TOEIC Preparation :
2-4 Hafta için: 280 Pound
5-10 Hafta için: 270 Pound

Edinburgh Festival Course: Aug 1-8:
2-3 Hafta için: 275 Pound

6 Ay ve üzeri süreler için ücretler değişiyor.

Genel Akademik Yıl (32 Hafta) : 5715 Pound
Yoğun Akademik Yıl (32 Hafta) : 6665 Pound
Genel Akademik Sömestr (6 Ay) : 24 Hafta : 4705 Pound
Yoğun Akademik Sömestr (6 Ay) : 24 Hafta : 5510 Pound
Genel Akademik Sömestr (5 Ay) : 20 Hafta:  3905 Pound
Yoğun Akademik Sömestr (5 Ay):  20 Hafta: 4610 Pound

Hepsinin başlangıç tarihleri de değişiyor.

Başvuru ücreti : 100 Pound
Seyahat ve Sağlık Sigortası isterseniz her hafta için : 10 Pound
Edinburgh Havalimanından Transfer Servisi isterseniz: 65 Pound (one way)

Genel olarak Neden Edinburgh? derseniz.
Londra'dan ve belki diğer şehirlerden daha uygun. Havası biraz kötü. Dengesiz ve yağmurlu, kapalı bir havası var. Kışı gerçekten soğuktu. Türkiye'deki gibi bir hava beklemeyin. Kışın kar çok nadir yağıyor o da çok az yani ona bile kar yağdı diyorlar :) Hava güneş açsın azıcık hemen tişörtleri giyiyorlar, çimenlere oturuyorlar :)
Şehir küçük yani İstanbul'da yaşayan biri olarak :)  Şehre yeni bina göremezsiniz. Belki 4-5 tane ancadır. Tarihi dokusuna hiç zarar verilmemiş. Evler çok eski binalar var.
Şehir merkezi 2'ye ayrılıyor. New Town, Old Town. Adından da anlaşılacağı gibi Old Town benim en sevdiğim tarafı. Tarihi yerler var. High Street, Grass Market, Victoria Street vb. gibi. New Town tarafında ise tren istasyonu, ünlü caddesi Princess Street, Rose Street, George Street, zenginlerin mekanı Stockbridge. 3-4 tane meşhur caddeleri olduğu için çok kolaylıkla her yeri bulabilirsiniz. Geceleri belki zorlanabilirsiniz adres ararken her yer birbirine benziyor ama inanın inanılmaz güvenli, rahat bir şehir. Fazla kalabalık bir yer değil. Festival ve Yılbaşı zamanı hariç tabii.
İskoç kültürünü hala yaşatmaya çalışıyorlar ve her yerde o havayı hissediyorsunuz. İskoç insanları İngilizlere göre daha samimi, kibar ve yardımsever insanlar. İngilizler malumunuz biraz burunları havada. Kendilerini asil olarak gördükleri için :) Türkler var ama bir Londra kadar değil. Çok az Türk var. O da Türk restaurantlarında çalışanlar genelde.

Bende okulla ilgili araştırma yaparken daha çok şehir ile ilgili bilgiler almıştım. Edinburgh hakkında da daha ayrıntılı olarak bir yazım olacak. Sizlerle paylaşacağım çok yakında. Şimdilik aklıma gelenler bunlar. Herhangi bir sorunuz olursa, yoruma yazabilirsiniz ya da mail adresime mail atabilirsiniz. sinemile.com@gmail.com adresine mail gönderebilirsiniz. Ben de okulla ilgili bilgi için okulun Facebook sayfasından Türk öğrencilerin fotoğraflarını bulmuştum. Elif adlı arkadaşımdan bilgi aldım. Tabii inanılmaz harika bir arkadaşlığım oldu kendisiyle :) Sizlerde bu yolla sorabilirsiniz.

Ayrıca Yurt Dışına Çıkarken Yanınıza Almanız Gerekenler başlıklı yazıma da gözatabilirsiniz.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...